אודות הרב

הרב נולד בשנת תרצ"ז (1937) בירושלים. את מרבית שנות ילדותו והתבגרותו העביר בשכונת קטמון הישנה כבן יחיד בבית ספוג אידיאלים אך רחוק משמירת מצוות. בשכונה זו התוודע גם לחלק מן הדמויות שטבעו בו את חותמן: הרב אברהם חן והרב דב אליעזרוב ז"ל. 

בשנות לימודיו בתיכון, כמו גם במהלך לימודי הכימיה והפיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, הקדיש את מרבית זמנו ללימודי יהדות, בנגלה ובנסתר. בשנים אלה הכיר את הרב שמריהו ששונקין והרב שלמה זוין ז"ל, ובילה במחיצתם שעות רבות. בהשפעתם, למד למשך תקופה קצרה בישיבת חב"ד בלוד.

בשנים הבאות עסק הרב במגוון תחומים. הוא החל בכתיבה בכתבי עת שונים, במסירת הרצאות ושיעורים ובפעילות חינוכית עם בני נוער. בגיל 24, היה למנהל התיכון הצעיר ביותר בארץ. בשנת 1965 נישא הרב לרעייתו שרה. כיום הוא אב לשלושה וסב לשמונה עשר. באותה שנה, הקים הרב בירושלים את "המכון הישראלי לפרסומים תלמודיים" והחל להתמסר למה שנודע כמפעל חייו: תרגום וביאור התלמוד הבבלי. 

אוצר הידע והרוח של העם היהודי:
התרגום המדויק, הביאור בעברית מודרנית וקולחת, יחד עם תרשימים ותמונות, הסברים ומבואות, מידע ביוגרפי על חכמי התלמוד, עיונים ומפתחות מפורטים – כל אלה, הפכו את התלמוד לפתוח ונגיש עבור הקהל הרחב, קהל תאב ידע שלא יכול היה עד אז לגשת ולפתוח את דלתות התלמוד. 

ספרי התלמוד, הנודעים כ"תלמוד שטיינזלץ", תורגמו לשפות אירופאיות רבות והם תופסים מקום מרכזי הן בארון הספרים היהודי המודרני והן בעולם הידע האקדמי. משימת הפירוש, שארכה כ-45 שנה, הסתיימה בשנת 2010. 

יחד עם העיסוק האינטנסיבי בביאור התלמוד, כתב הרב למעלה ממאתים ספרים נוספים. ספריו חובקים תחומים רבים ומגוונים בעולם הידע היהודי, כמו ביאורים בתורת הנסתר והחסידות (ביניהם: מבוא לתורת הסוד – "שלושה עשר עלי השושנה" ופרשנות לספר היסוד של חב"ד –"ביאור התניא"), ספרי מבוא והדרכה לתלמוד ("המבוא לתלמוד" ו"המדריך לתלמוד"), פרשנות והגות, עיון ופילוסופיה. 
 
לרשימת הספרים המלאה, לחץ כאן.

ספריו של הרב תורגמו לשפות רבות כמו אנגלית, צרפתית, רוסית, ספרדית, איטלקית, גרמנית, פורטוגזית ואפילו סינית. בשנת 1991 שינה הרב את שם משפחתו ל"אבן ישראל" בהכוונתו של הרבי מליובאוויטש זצ"ל. במרוצת השנים הקים הרב מוסדות רבים, ביניהם: 

  • מוסדות "מקור חיים" בירושלים: מוסדות חינוך לגילאי חטיבת הביניים והתיכון, המלמדים תורה ולימודים כלליים ברוח השקפת העולם החינוכית של הרב.                       
  • רשת מוסדות חינוך עבור הקהילה היהודית ברוסיה, ביניהם הישיבה הראשונה שהוכרה על ידי השלטונות (עוד בשנת 1989 טרם נפילת ברית המועצות), אוניברסיטה יהודית ובית ספר למורות וגננות.                                          
  • ישיבה גבוהה בישוב תקוע (נוסדה ב-1999) שתלמידיה ובוגריה עוסקים בפעילות ציבורית ובמעורבות קהילתית בארץ ובתפוצות.         
  • "מרכז שטיינזלץ לידע יהודי" שהוקם ב-2006 בירושלים, המאגד תחת קורת גג אחת את מרכז החינוך בו מועברות הרצאות וסדנאות על ידי הרב ותלמידיו, את "המכון הישראלי לפרסומים  תלמודיים" ואת פעילות ההנהלה של מוסדות הרב.                          
הרב ופעילותו מהווים השראה ליהודים ולא-יהודים ברחבי העולם, וקבוצה מהם הקימה בשנת 2002 את עמותת "אלף" הפועלת בארה"ב, בריטניה, אוסטרליה וישראל, ועוסקת בתמיכה במוסדות הרב ובהפצת תורתו.  

גם הממסד בארץ ובעולם גילה הערכה והוקרה רבה לרב ולפועלו. הרב זכה בפרסים ותארי כבוד רבים, ביניהם פרס ישראל על מפעל חיים (1988), פרס הנשיא וראש הממשלה לזכר זלמן שז"ר (2002), תארי ד"ר כבוד מהאוניברסיטאות "בר אילן" ו"בן גוריון" בארץ, ומאוניברסיטאות "ישיבה יוניברסיטי", ברנדייס ופלורידה בארה"ב, עיטור הנשיא ויקיר ירושלים. 

הרב העביר שיעורים רבים והרצאות ברחבי העולם. מאמריו וספריו ממשיכים לצאת ולהתפרסם כל העת בשפות נוספות. בשנים האחרונות מפרסם הרב דברי הגות קצרים בבלוג שלו, עונה לשאלות מרחבי העולם דרך האינטרנט, וממשיך לחפש דרכים והזדמנויות חדשות להפיץ את חכמת היהדות לקהלים רחבים.

אודות הרב
הפרוייקטים שלנו
לאורך השנה מקיים ארגון 'שפע' ומוסדותיו השונים אירועים, התוועדויות, תפילות וערבי עיון. חלק מן האירועים פתוחים לציבור הרחב וחלקם למוסדות השונים.  
משנה תורה לרמב"ם – היד החזקה

"למעשה אין שום ספר בכל ספרי ישראל – החל מן הגמרא ועד לכל הספרים השייכים וצמודים לה כגון מדרש-ההלכה – הספרא והספרי, המכילתא והתוספתא וכל מדרשי-האגדה, שיכלול בתוכו את כל התורה ממש. ומציאות היא, שלפניו לא היה ואחריו עדיין לא נוצר שום ספר, שמקיף את כל העולם היהודי כולו מקצה אל קצה. ספר 'משנה-תורה' לרמב"ם מיוחד מצד זה מכל הספרים, בכך שהוא כולל בתוכו את התורה כולה, בכל השטחים והתחומים, בכלליה ובפרטיה."  
הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ)  

  
המהדורה החדשה כוללת בתוכה ניקוד ופיסוק, הקדמות, תוכן עניינים לכל יחידה, ביאור, תמונות ואיורים, פסקים ושיטות והרחבות הלכתיות מן השולחן ערוך ועד זמננו. המהדורה הושקה באירוע סיום מחזור לימוד הרמב"ם היומי והתחלת המחזור החדש, בבנייני האומה בכ"א כסלו 13/12. המהדורה נבחרה להיות המהדורה הנלמדת בפרויקט הרמב"ם היומי ובמסגרתה יצא לאור ספר המדע ללומדים. בשבועות הקרובים יצא לאור ספר מדע ואהבה בהוצאת קורן.
   
המהדורה החדשה כוללת בתוכה ניקוד ופיסוק, הקדמות, תוכן עניינים לכל יחידה, ביאור, תמונות ואיורים, פסקים ושיטות והרחבות הלכתיות מן השולחן ערוך ועד זמננו. הספרים הראשונים יצאו בזמן הקרוב.

המשנה המבוארת

מאת: עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ)

המשנה היא הטקסט הראשוני של התורה שבעל פה, מן התלמוד ועד לדורנו נוספו לה פירושים שונים. מהדורת המשנה המבוארת של הרב עדין אבן-ישראל שטיינזלץ כוללת:

הקדמות ורקע למסכתות, פיסוק, ניקוד וחלוקה של המשנה, ביאור קצר ובהיר, בירור וביאור מושגי יסוד וטעמי המשנה, מבחר שיטות ופירושים של הראשונים והאחרונים, מסקנות הלכתיות וציון ההתפתחות מן התלמוד ועד ימינו, רקע משלים בתחום הארכאולוגיה, הבוטניקה, הגיאוגרפיה, ההיסטוריה, הזואולוגיה והלשון, ותמונות ותרשימים המסייעים להבנה ולהמחשה. מסכת שביעית כבר יצא לאור ובקרוב יראו אור מסכתות נוספות.
לפרטים נוספים ולרכישה


לדף הלימוד של מסכת שביעית
פירוש ספרי התנ"ך

התנ"ך הוא אבן-התשתית של היהדות, הספרות והתרבות, מלומדים רבים לאורך ההיסטוריה כתבו פירושים על ספריו השונים של התנ"ך, אך מעטים הם אלו אשר הצליחו לכתוב פירוש כולל על התנ"ך כולו. הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ) עובד בלווי צוות עורכים ומגיהים על פירושו על כל ספרי התנ"ך. בדומה לביאור התלמוד גם כאן מקפיד הרב על פירוש בהיר ותמציתי המיועד לכלל הקוראים, עם פירוש הלשון המקראית, התייחסות לפרשנות הקלאסית ולרקע ההיסטורי. הספר הראשון שיצא השנה כחלק מפרויקט זה הוא ספר תהילים המבואר. 

המהדורה המלאה אמורה להתפרסם בשנים הקרובות בעברית ובאנגלית.


פרויקט התלמוד באנגלית

פרויקט התלמוד באנגלית הוא עיבוד חדש של תרגום התלמוד המבואר של הרב עדין אבן-ישראל שטיינזלץ. המהדורה הותאמה לקהל דוברי האנגלית ונערכה מחדש עם הסברים נוספים בצירוף תמונות צבעוניות. ביאורו המונומנטלי בשפה האנגלית של הרב אבן-ישראל שטיינזלץ, עומד במלאכת מחשבת טיפוגראפית פורצת דרך של הוצאת קורן, המסדרים את התמונה המלאה של הסוגיה בעזרת מגוון כלי למידה מאירי עיניים. יצאו לאור כבר כמחצית ממסכתות התלמוד, והמסכתות הבאות יצאו לאור לפי לוח הזמנים של הדף היומי.
המהדורה הדו לשונית כוללת: 
בעברית - דף וילנא מנוקד ומפוסק, פירוש רש"י מנוקד ומפוסק, ופירוש תוספות מפוסק. הפניות לפירוש באנגלית.
באנגלית - ביאור מקיף ושיטתי, תרגום ישיר של הארמית, הקדמה וסיכום לכל פרק, תמונות ואיורים, מראה מקום לפסוקים, תוספת השמטות הצנזורה, סיכומים הלכתיים תמציתיים, רקע ההיסטורי על הסוגיה, סיכומים על אישי התלמוד.

פרויקט התלמוד באנגלית הוא עיבוד חדש של תרגום התלמוד המבואר של הרב עדין אבן-ישראל שטיינזלץ. המהדורה הותאמה לקהל דוברי האנגלית ונערכה מחדש עם הסברים נוספים בצירוף תמונות צבעוניות. כמעט כבר מחצית מן התלמוד יצא לאור ובכל שנה יוצאות מסכתות נוספות.

לפרטים נוספים ולרכישה