אודות חינוך

הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ)

הדרך החינוכית

בזמנו נשאל הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ) "יש לך כל כך הרבה תארים – רב, פילוסוף, מקובל, מדען, מחבר מה אתה באמת?" השיב הרב " מחנך" והוסיף: "לכך אני מקדיש את חיי, לפתוח מחדש את עולם התורה בפני כל יהודי ויהודי, ובעיקר בפני אותם יהודים שאינם מגיעים ללמוד בעצמם, שאינם מגיעים לבית הכנסת ואף לא לכל מקום יהודי אחר".

את דרכו החינוכית החל הרב במקביל ללימודיו באוניברסיטה, בכתיבת מאמרים ומפגשים עם בני נוער. בהיותו בן 23 כבר כיהן כמנהל בית ספר ניסיוני בדרום אשר פתח עם חבריו ללימודים. העבודה עם מגבלות המערכת שכנעה את הרב שעל מנת להשיג שינוי משמעותי עליו להרחיב את פעילותו החינוכית לאו דווקא דרך הממסד.

הרב הקים את המכון הישראלי לפרסומים תלמודיים והחל בפרויקט חייו של הוצאת התלמוד המבואר פרויקט אשר הגדיר פעמים רבות כמורה נייד, המחשבה בבסיס הפרויקט היא יצירת כלי אשר תאפשר גם לאדם חסר כל רקע תלמודי ללמוד ולהכיר את החשיבה התלמודית וללמוד דף גמרא.

במקביל לפרויקט השאפתני המשיך הרב ללמד בארץ ובעולם קהלים מכל הסוגים. בשנות השבעים הקים הרב את 'שפע' – מכון הגבוה ללימודי יהדות, בתחילת שנות השמונים הקים הרב ישיבה גבוהה בשם 'שפע' שהיוותה אבן שואבת לבוגרי ישיבות הסדר וישיבות גבוהות.

כשנתיים לאחר מכן דרבן הרב את תלמידיו להקים בית ספר ניסיוני בשם 'מקור חיים' שכיום הוא ישיבה תיכונית בכפר עציון שהרב משמש כנשיאה.

בסוף שנות השמונים הקים הרב את הישיבה הגבוהה הראשונה מאז המהפכה הרוסית שהוקרה על ידי הממשלה הסובייטית (עוד בשנת 1989 טרם נפילת ברית המועצות). בהמשך הקים הרב רשת מוסדות חינוך עבור הקהילה היהודית ברוסיה, אוניברסיטה יהודית ובית ספר למורות וגננות.

בסוף שנות התשעים הקים הרב את הישיבה הגבוהה וישיבת ההסדר בתקוע, שתלמידיה ובוגריה עסוקים בפעילות ציבורית ובמעורבות קהילתית בארץ ובתפוצות, וכיום הוציאו בעזרתו ובהנחייתו פירוש למשנה תורה לרמב"ם. הרב משמש כנשיא הישיבה, מלמד בה ומעורב בחיי הישיבה ותלמידיה.

בשנים האחרונות סייע הרב להקמתו של תיכון וחטיבה חדשים בשם 'שפע', וחטיבה לבנות בשיתוף 'עמליה', בירושלים.

בתחילת שנות האלפיים הוקם אתר 'שפע' המתרכז בלימוד ברשת, האתר מרכז מאמרים, שיעורים מצולמים ודפי לימוד מורכבים הנגישים לקהל רחב ברשת. בימים אלו עובר האתר שדרוג משמעותי לשיפורו והתאמתו, ולבניית שיתוף פעולה עם אתרי יהדות מרכזיים בארץ ובעולם.

משנת 2010 מתקיים פעם בשנה 'היום העולמי ללימוד יהדות' שבעידודו והנחייתו של הרב מאגד למעלה מארבע מאות קהילות מרחבי העולם ביום של לימוד. הרב עומד בקשר עם הציבור בארץ ובעולם, מלמד, כותב, ומשפיע ומנחיל את דרכו החינוכית הייחודית.

אודות חינוך