חינוך

“מושג החסידות מוזכר כבר במשנה אך ראשיתה של התנועה המוכרת היום החלה לפי המסורת בשנת 1734, כאשר מייסדה ר' ישראל בעל שם טוב החל להפיץ את תורתו ברבים....”

ישיבת ההסדר בתקוע

בישיבה, שהוקמה בשנת 1999, כיום מונה הישיבה כ-190 תלמידים, רובם במסלול ההסדר המשלב לימוד תורה ושירות בצבא. תלמידינו נמנים עם מיטב הלוחמים ביחידות השונות של צה"ל במסגרת תכנית ההסדר.

נוסף על מסלול ההסדר קיימים בישיבה מסלולי לימוד נוספים: ישיבה גבוהה, כולל הסמכה לרבנות, כולל אברכים ומסלול לתואר ראשון בלימודי הוראה. כ-40 אברכים, רובם ככולם בוגרי מסלול ההסדר מהמחזורים הראשונים, לומדים בישיבה; רובם מתגוררים בסמוך לישיבה ויצרו קהילה מגובשת וחמה.
 
פרויקט חשוב שבו משתתפים התלמידים הוא פרויקט "אותו הכפר", אשר במסגרתו נערכים מפגשים ופעילויות משותפים לבני נוער דתיים וחילוניים.
 
פרוייקט נוסף הוא תכנית "השגרירים הצעירים": פרוייקט בו נשלחים תלמידים מצטיינים מישיבת ההסדר בתקוע לקהילות שונות בגולה. התלמידים עוסקים שם בהוראה בכיתות, בהדרכת קבוצות נוער ובלימוד פרטני עם תלמידים מכל הגילאים – מבוגרים, בני נוער וילדים – וכן לוקחים חלק בתכניות שונות בבתי ספר, בבתי "הלל" באוניברסיטאות ובבתי כנסת.

המטרה העיקרית של תכנית זו היא ליצור קשרים אישיים קרובים בין הקהילות המארחות לבין צעירים ישראליים אלה, שהם הרבנים, המורים וראשי הקהילות של העתיד, וכן לפעול בתוך אותן קהילות. "השגרירים הצעירים" מיישמים את תפיסת עולמו החינוכית של הרב שטיינזלץ, האומרת שלימוד היהדות שייך לכל יהודי, ושכל יהודי זכאי ליחס של כבוד, בלי כל קשר לאמונותיו או לרמת קיום המצוות שלו. "השגרירים הצעירים", שגילם נע בין 19-25, נבחרים בקפידה ומקבלים הדרכה מעמיקה ומקיפה לקראת שליחותם.

התכנית התחילה בשנת 2005 בקהילה היהודית המרכזית של ניו ג'רזי ומאז התרחבה גם לצפון ניו ג'רזי, לאריזונה ולוושינגטון (הבירה) רבתי. אנו צופים שבתוך חמש שנים תופעל התכנית בשבע קהילות שונות ותקיף בין 14-20 "שגרירים צעירים" בשנה. תלמידי הישיבה נוסעים גם לרוסיה, שם הם לומדים ביחד עם תלמידי המרכז היהודי "מקור חיים" במוסקבה ועם מורים המשתתפים בסמינרים של מכון "למד" להכשרת מורים. ביקוריהם של התלמידים ברוסיה הם מסוף שבוע ועד לתכניות בנות שבועיים, בכל רחבי חבר העמים: מאוקראינה במערב ועד קמצ'טקה וולדיווסטוק במזרח.
 
הפרוייקטים הללו בונים גשר בין ישראל לתפוצות ומאפשרים זרימה דו-סטרית של חום וסיוע, בו בזמן שהם גם מחזקים את הידע, הזהות והגאווה היהודית. הרב שטיינזלץ מעורה היטב בנעשה בישיבה, ומגיע אליה בקביעות פעמיים בשבוע כדי להעביר שיעורים ולקבל  תלמידים לשיחות אישיות.
 
המורים והתלמידים בישיבה באים מרקעים שונים ומגוונים, וגם תכנית הלימודים של הישיבה היא ייחודית: נוסף על גמרא לומדים הבחורים במגוון רחב של שיעורים ותכניות, ובכלל זה חסידות, היסטוריה, מחשבת ישראל וכתיבה יוצרת. הישיבה מעודדת את תלמידיה לפתח את כישרונותיהם האישיים.

ישיבת ההסדר בתקוע