חינוך

“מושג החסידות מוזכר כבר במשנה אך ראשיתה של התנועה המוכרת היום החלה לפי המסורת בשנת 1734, כאשר מייסדה ר' ישראל בעל שם טוב החל להפיץ את תורתו ברבים....”

המרכז ללימודי יהדות בחבר העמים

המכון ללימודי יהדות בחבר העמים (מל"י) הוקם בידי הרב שטיינזלץ בשנת 1988 ומאז רק הולכות פעילויותיו ומתרחבות. המוטו המרכזי של הרב הוא Let My People Know ("יַדָּע את עמי"), ומטרתו היא לטפח בקרב יהודי חבר העמים גאווה בזהותם היהודית. "ברצוני שהם יקומו ויאמרו בקול רם וברור: 'אני יהודי'!".

משום כך פעל המכון בשנים האחרונות לא רק במרכז שבמוסקבה, שם מתנהלות פעילויות לימודיות, חינוכיות וחברתיות שונות לאורך כל השנה, אלא גם יצר תכניות מיוחדות המיועדות ליהודים מכל רחבי ברית המועצות לשעבר, בין השאר:

התכנית לחינוך בלתי פורמאלי: 36 בוגרי התכנית קיבלו זה לא כבר תואר אקדמי המקנה להם כלים ייחודים וחדשניים לפעילויות מסוגים שונים בקהילותיהם; תיאטרון יהודי: תכנית מיוחדת המחברת בין יהדות ותיאטרון; אתר אינטרנט: אתר האינטרנט שלנו ברוסית משדרג את עצמו כל הזמן. מגיעים אליו אלפים רבים של משתמשים; גרמניה: בשנה האחרונה התרחבה פעילותנו גם ליהודי חבר העמים המתגוררים כיום בגרמניה, אשר אתם אנו עובדים גם כן על חיזוק הידע והזהות היהודיים שלהם.

כ-100 אנשים ונשים עברו השנה אצלנו סמינרים בנושאים שונים. אנו צופים שתהיה להם השפעה ישירה ועקיפה על אלפי יהודים בקהילותיהם השונות.
במרכז שטיינזלץ במוסקבה נערכים מדי שנה כ-400 אירועים, שבהם משתתפים כ-15,000 בני אדם. בין השאר נערכים שם: סמינרים להכשרת מורים, מפגשים לפיתוח תכניות לימודים, קורסים בהגנה עצמית, הרצאות, קונצרטים, מועדונים למבוגרים ולנוער, שבתות וחגים ובית מדרש. במרכז יש ספרייה גדולה ומרכז פדגוגי.
 
המרכז לחיי המשפחה היהודית עוסק במחקר, חינוך, פרסומים ופעילויות שונות בתחום חיי המשפחה היהודיים.
 
הכשרת מורים ללימודי יהדות בחבר העמים היא עניין חיוני, בשל המחסור במורים מקצועיים בתחום זה והדרישה הגוברת והולכת למורים כאלה. המכון להכשרת מורים מציע תכניות אינטנסיביות בנות שנתיים, השתלמויות שנתיות בנות שבועיים וחומרים ללימוד עצמי מונחה.
בַּיִת למדרש הוא ארגון גג של חוגי למידה קהילתיים, הנשענים על המסורת הרוסית של חינוך אינטנסיבי מהלידה ועד 120. כ-200 קבוצות כאלה נפגשות בבתים פרטיים בכ-150 ערים בכל רחבי חבר העמים, ולוקחים בהן חלק כ-2,000 משתתפים הלומדים חומרים שנכתבו במרכז שטיינזלץ.
 
לימודים: סדרת קורסים מציעים קורסים בסיסיים, אך ברמה גבוהה, ביהדות ללימוד בהתכתבות במשך שנה. הקורסים מיועדים לאנשים בעלי ידע מועט או חסרי כל ידע ביהדות. עד היום סיימו את התכנית כ-6,000 בני אדם, וכ-2,500 בני אדם משתתפים בה כיום.
מגן דוד: קורסים בהגנה עצמית מלמדים טכניקות שונות של הגנה עצמית, וכן מכשירים את המשתתפים ללמד הגנה עצמית במקומות מוצאם.
פרסומים: עד כה יצאו לאור כ-45 ספרים ו-145 ספרונים ועלונים, חלקם תרגומים וחלקם חומרים מקוריים. הקטלוג היהודי הוא תרגום לרוסית של ה-Jewish Catalogue המפורסם, תוך התאמתו לצרכים המיוחדים של חבר העמים. הוא מכיל מילון מונחים יהודיים, מידע על מעגל השנה ומעגלי החיים, מדריך להלכות ומנהגי בית הכנסת ותיאור של תשמישי קדושה בבית היהודי ובבית הכנסת.
פרוייקט השבת: פרוייקט (וספרון) הקרויים "להביא את השבת הביתה" המעודדים משפחות יהודיות להתחיל לקיים כמה ממצוות היהדות הקשורות לבית היהודי.

המרכז ללימודי יהדות בחבר העמים