Eng

אודות הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ

 

הרב נולד בשנת תרצ"ז (1937) בירושלים.
 

מרבית שנות ילדותו והתבגרותו עברו עליו בשכונת קטמון הישנה, בן יחיד בבית ספוג אידיאלים אך רחוק משמירת מצוות. בשכונה זו התוודע גם לחלק מן הדמויות שטבעו בו את חותמן: הרב אברהם חן והרב דב אליעזרוב ז"ל. 

                                   

בשנות לימודיו בתיכון, כמו גם בעת לימודי הכימיה והפיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים, הקדיש את מרבית זמנו ללימודי יהדות, בנגלה ובנסתר. בשנים אלה הכיר את הרב שמריהו ששונקין והרב שלמה זוין ז"ל, ובילה במחיצתם שעות רבות. בהשפעתם, למד למשך תקופה קצרה בישיבת חב"ד בלוד.

                                             

בשנים הבאות עסק הרב במגוון תחומים. החל בכתיבה בכתבי עת שונים, במסירת הרצאות ושיעורים וכלה בפעילות חינוכית עם בני נוער. בגיל 24, היה למנהל התיכון הצעיר ביותר בארץ. בשנת 1965 נישא הרב לרעייתו שרה. כיום הוא אב לשלושה וסב לחמשה עשר. באותה שנה, הקים הרב בירושלים את "המכון הישראלי לפרסומים תלמודיים" והחל להתמסר למה שנודע כמפעל חייו: תרגום וביאור התלמוד הבבלי.

                                 

אוצר הידע והרוח של העם היהודי:
התרגום המדויק, הביאור בעברית מודרנית וקולחת, יחד עם תרשימים ותמונות, הסברים ומבואות, מידע ביוגרפי על חכמי התלמוד, עיונים ומפתחות מפורטים  כל אלה, הפכו את התלמוד לפתוח ונגיש עבור הקהל הרחב, קהל תאב ידע שלא יכול היה עד אז לגשת ולפתוח את דלתות התלמוד.

                                           

ספרי התלמוד, הנודעים כ"תלמוד שטיינזלץ", תורגמו לשפות אירופאיות רבות והם תופסים מקום מרכזי הן בארון הספרים היהודי המודרני והן בעולם הידע האקדמי. עד כה פורסמו כ-40 כרכים של פירוש התלמוד. משימת הפירוש, שארכה כ-45 שנה, צפויה להסתיים בסוף שנת 2010.

                                       
יחד עם העיסוק האינטנסיבי בביאור התלמוד, כתב הרב כששים
ספרים נוספים. ספריו חובקים תחומים רבים ומגוונים בעולם הידע היהודי. ביאורים בתורת הנסתר והחסידות (ביניהם : מבוא לתורת הסוד "שלושה עשר עלי השושנה" ופרשנות לספר היסוד של חב"ד "ביאור התניא"), ספרי מבוא והדרכה לתלמוד ("המבוא לתלמוד" ו"המדריך לתלמוד"), פרשנות והגות, עיון ופילוסופיה.

                                                

ספריו של הרב תורגמו לשפות רבות: אנגלית, צרפתית, רוסית וספרדית כמו גם איטלקית, גרמנית, פורטוגזית ואפילו סינית. בשנת 1991 שינה הרב את שם משפחתו ל"אבן ישראל" בהכוונתו של הרבי מליובאוויטש זצ"ל. במרוצת השנים הקים הרב מוסדות רבים, ביניהם: 

                           
      
מוסדות "מקור חיים" בירושלים: מוסדות חינוך לגילאי היסוד וחטיבת הביניים, המלמדים תורה ולימודים כלליים ברוח השקפת העולם החינוכית של הרב.
                                     

רשת מוסדות חינוך עבור הקהילה היהודית ברוסיה, ביניהם הישיבה הראשונה שהוכרה על ידי השלטונות (עוד בשנת 1989 טרם נפילת ברית המועצות), אוניברסיטה יהודית ובית ספר למורות וגננות
 

                                       
ישיבה גבוהה בישוב תקוע (נוסדה ב-1999) שתלמידיה ובוגריה עסוקים בפעילות ציבורית ובמעורבות קהילתית בארץ ובתפוצות. 
 

                                

"מרכז שטיינזלץ לידע יהודי" שהוקם ב-2006 בירושלים, המאגד תחת קורת גג אחת את מרכז החינוך בו מועברות הרצאות וסדנאות על ידי הרב ותלמידיו, את"המכון הישראלי לפרסומים  תלמודיים" ואת פעילות ההנהלה של מוסדות הרב.

                            

 

הרב ופעילותו מהווים השראה ליהודים ושאינם יהודים ברחבי העולם, אלו הקימו בשנת 2002 את עמותת "אלף"הפועלת בארה"ב, בריטניה, אוסטרליה וישראל, ועוסקת בתמיכה במוסדות הרב ובהפצת תורתו.

                      

גם הממסד בארץ ובעולם גילה הערכה והוקרה רבה לרב ולפועלו. הרב זכה בפרסים ותארי כבוד רבים, ביניהם: 

                             

פרס ישראל על מפעל חיים (1988), פרס הנשיא וראש הממשלה לזכר זלמן שז"ר (2002), תארי ד"ר כבוד מהאוניברסיטאות "בר אילן"ו"בן גוריון"בארץ, ומאוניברסיטאות "ישיבה יוניברסיטי"ברנדייס ופלורידה בארה"ב.

                              

הרב ממשיך למסור שיעורים רבים והרצאות ברחבי העולם. מאמריו וספריו ממשיכים לצאת ולהתפרסם כל העת בשפות נוספות. בשנים האחרונות מפרסם הרב דברי הגות קצרים בבלוג משלו, עונה לשאלות מרחבי העולם באמצעות האינטרנט,ואינו מפסיק לתור אחר דרכים והזדמנויות חדשות להפיץ את חכמת היהדות לקהלים רחבים.

לתמיכה בפעילות השונות של ארגון שפע
לחץ כאן