ספרים


הרב עדין אבן-ישראל שטיינזלץ חיבר יותר משלוש מאות ספרים אשר יצאו לאור או תורגמו לשפות רבות וביניהן אנגלית צרפתית, רוסית, ספרדית ואפילו סינית. ספריו עוסקים במגוון רחב של נושאים: יהדות, פילוסופיה, פרשנות וביאור, הגות ומחשבה, קבלה ועוד. חלקם של הספרים עובד או נכתב בשפה ולקהל ספציפי, אך רובם ככולם פונים הן לקורא הפשוט והן למעיין המעמיק. 

הרב כתב פירושים ידועים לספרי יסוד ביהדות, כגון התלמוד, ספר התניא. כיום עובד הרב על השלמת הפירושים למשנה, משנה תורה לרמב"ם והתנ"ך כולו. במקביל לעבודת הפירוש המונומנטלית, הרב ממשיך להוציא לאור מדי שנה ספרים נוספים בנושאים שונים. 

לרשימת הספרים המלאה, לחץ כאן.


 

ספרים באנגלית

תוכלו למצוא את הספרים של הרב באתר:

התנ"ך המבואר - סט שלם

 
סדרת התנ"ך המבואר על ידי הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ, כבר הכתה גלים והגיעה לכל קצוות העם היהודי, מילדי וילדות בר/ת מצווה הנהנים ללמוד מתוך הספרים בבהירות ובקלות ועד לנשיא המדינה.

הסדרה החדשה מחלקת מחדש את ספר הספרים לכותרת ומבוא לכל נושא ונושא בעשרים וארבעת הספרים. את הפסוקים המחולקים כעת לפיסקאות עניין, מלווה ביאור רץ ובהיר של תוכן ומילים קשות. כל הספרים מכילים את המידע המדעי המעודכן ביותר של מקומות, עמים, צמחים ופרטים הנזכרים בפסוקים לצד תמונות נדירות להמחשה.

למבקשים להעמיק ולהרחיב ידע, הרב שטיינזלץ מביא חומרי רקע, מקבילות פנים מקראיות, פירושים חלופיים, דברי מדרש ומחשבת ישראל כמו גם תעודות חיצוניות והערות לשוניות. את תחילת הביאור פותח הרב שטיינזלץ במילים: "אין תכליתו של ביאור זה להציג חידושים מהפכניים, אדרבא, עיקר עניינו הוא לשמש ביאור שקוף. מגמתו להיות כה בלתי מורגש, עד שהקורא- הלומד לא יבחין בקיומה של מחיצה בינו לבין הכתובים. מעשה ההנגשה הזה מבקש לאפשר לתורה לדבר בעצמה, לנביאים לנבא את נבואתם ולחכמים ללמד את חכמתם." הרב עדין אבן־ישראל שטיינזלץ הינו מבאר התלמוד ואחד ההוגים הגדולים של זמננו.

התנ
סט משנה תורה לרמב"ם

סט משנה תורה לרמב
פרקי אבות המבואר

מסכת אבות היא מסכת יוצאת דופן בנוף המשנה והתלמוד. אין היא עוסקת בפסקי הלכה, אלא היא בעיקרה ספר מוסר וחכמה, המדריך אנשים בדרכי חייהם ובהתנהגותם הפנימית. זהו ספר שנכתב עבור אלה שמסוגלים ורוצים לצעוד בדרך שהולכת מעל ומעבר לחובות הרגילות המחייבות כל אדם.

פרקי אבות הם אפוא בגדר של חלום, אותו ראוי לאדם לשוות לנגד עיניו. ספר זה הוא אולי הספר האישי ביותר של חכמי ישראל; דברי החכמה והמוסר שבו נחצבו מתוך ליבם של חכמים, ולימודם מאפשר כניסה לעולם הפנימי של צורת החיים ותפיסת העולם של חכמי ישראל. הביאור לפרקי אבות שמוצג כאן בפניכם נועד לפתוח שער לאחד האוצרות המופלאים של המסורת היהודית, שנוגעת מצד אחד בתשתית עולמם של חכמים ומצד שני בחיינו הפנימיים בזמן הזה.

פרקי אבות המבואר
נשמה

מה אנו יודעים על הנשמה שלנו? האם היא מנסה לומר לנו משהו?

הנשמה שולחת לנו איתותים: לעיתים באמצעות כאב, האמור להיות אות אזהרה על המתרחש בנשמה פנימה, ולעיתים בדרך גילוי של אור, המורה לאדם שאכן יש דרך אחרת.

נשמה
שלושה עשר עלי השושנה

בספר 'שלושה עשר עלי שושנה', הרב עדין שטיינזלץ, פורש כמה מתפיסות היסוד של היהדות על פי הקבלה והחסידות בניסוח מחודש, במילים פשוטות ובגישה ישירה אל הקורא בן זמננו, שלשה עשר פרקי הספר פונים אל תהיות הנפש הפשוטות והראשוניות,

אילו עולמות יש מעבר לעולם שלנו? כיצד מתגלה אצלינו האלקי? מהי תורה ומהי תפילה? מהי הנפש והיכן ה'אני'? שאלות אלו ועוד רבות נוספות יתבארו לקורא ויפתחו לו צהר לעולם תורת הנסתר מבלי להתקשות במושגים לא מובנים ולא מוכרים.

בפרק האחרון של הספר שלושה עשר עלי שושנה מבאר המחבר את, פתיחת אליהו, חלק מההקדמה ל תיקוני הזוהר, הנאמר בחלק מקהילות ישראל לפני התפילה ספר זה הוא ביטוי של תורת הח"ן, החכמה הנסתרת, המדבר אל הנפש מתוך הבנה שחכמה נסתרת אינה חייבת להסתתר במילים קשות ובביטויים סבוכים, סוד אמיתי הוא סוד גם כאשר הוא גלוי לכל כריכה רכה.

שלושה עשר עלי השושנה
חיי עולם

חיי עולם מאגד בתוכו שיחות על פרשת השבוע מאת הרב עדין אבן־ישראל שטיינזלץ.
השיחות הן תוצר של הסתכלות מעמיקה בתורה בניסיון למצוא השראה והדרכה, דרכי חיים ונתיבים של מעלה. השיחות מציעות קריאה חדשה לחיים דתיים בעלי משמעות וצוללות לנקודות היסוד של הפרשיות השונות במטרה לסייע ללומד למצוא את דמות דיוקנו שלו ואת משמעות חייו בדברי התורה.

"התורה מכילה בתוכה עולמות רבים וניתן לקרוא אותה ולהבין אותה באינסוף דרכים ושיטות. מכל גווני המשמעות הרבים שיש לתורה עולה ההגדרה היסודית ביותר שלה כ׳ספר תולדות אדם׳. זהו ספר המספר לאדם הלומד אותו, לא רק את מה שהיה ואת מה שצריך להיות אלא גם ובעיקר את משמעות מהלך חייו שלו.

"ספר התורה משמש מעין אספקלריא מופלאה שבה אנחנו מסוגלים מצד אחד לראות עד לקצוות המציאות אך באופן מפתיע יכולים גם לראות את דמותנו שלנו משתקפת מתוך הכתובים, משום שאנו, הלומדים, מתחדשים בכל יום" (מתוך ההקדמה).

חיי עולם
חיי שנה

המילה "שנה" כשלעצמה היא דו משמעית, והיא כוללת בתוכה שני מובנים, שהם כמעט סותרים זה את זה. מצד אחד משמעות שנה היא הדבר שחוזר ובא, שנשנה פעם אחר פעם - שהרי זהו מחזור זמן שבעיקרו, בכל הנראה לעין, הוא מחזור קבוע: יום ולילה, קיץ וחורף, שהם חוזרים ונשנים בכל שנה ושנה. מאידך, השנה משמעה גם שינוי, כאשר ימים וחודשים מצמיחים הוויות חדשות, התנסויות חדשות - שינויים ביחס לזמן שהיה.

אף חיי השנה היהודית הם דו משמעיים: חגי השנה חוזרים ובאים בכל שנה, ואנו מקבלים אותם שוב ושוב כמכרים וותיקים, אך יחד עם זאת אנו רוצים לחיות אותם בכל פעם מחדש, לחוש את המיוחד להם באופן המיוחד לנו בכל עת שהם עוברים בתוכנו. במשך שנים רבות של הבנה והפנמה, של התבוננות באנשים ובזמנים המתחלפים, נכתבו ונאמרו על ידי הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ) מאמרים ושיחות, על ימי השנה היהודית, החגים והימים המיוחדים לכלל ולפרט. מאמרים אלה, שקובצו כעת יחדיו, לכלל "שנה" שלמה, מצליחים להחיות את השנה כולה, במה שהיה בימים ההם, ובמה שיש בזמן הזה.

חיי שנה
המדריך לתלמוד

ה"מדריך לתלמוד" הוא ספר עזר יסודי וכלי שימוש מן המדרגה הראשונה לכל לומדי הגמרא.

הספר מיועד ללומדים מכל הרמות, הן למתחילים שלא עסקו עד כה בתלמוד כלל והן ללומדים בו תדיר, הזקוקים לסיוע בנושאים שונים.
עיקר מטרתו של ה"מדריך לתלמוד" היא לספק ללומד ולמעיין בתלמוד סיוע מיידי בביאור, בהגדרת מושגים ובהסבר בעיות העולות אגב לימודו.
המדריך לתלמוד מורכב מיחידות רבות ושונות והוא כולל, בין השאר, רקע היסטורי כללי של התקופה, תיאור מבנה ספרי התלמוד ומסכתותיו, ניתוח לשון התלמוד, דיון בבעיות יסוד, שיטות לימוד, לקסיקון עשיר למונחים ומושגים בהלכה, ונספחים טכניים.

בדרך זו המדריך מביא מידע והדרכה ללומדים ברמות השונות:
ללומד המתחיל - רקע לתלמוד בכללו, יסודות בהבנת מחשבת התלמוד ודרכים ללימוד עצמי, וכמובן לקסיקון מונחים.
למי שכבר מצוי בלימוד - הגדרת מונחים, שיטות לימוד, יסודות שפת התלמוד. ללומד המתקדם - ביאור מונחי הלימוד ומושגים הלכתיים שאין להבין את התלמוד בלעדיהם. המפתח המפורט שנמצא בסוף הספר מאחד את חלקיו השונים ומאפשר עיון נוח ומהיר. 

המדריך לתלמוד
תלמוד בבלי שטיינזלץ

התלמוד הבבלי נפתח ללימוד לאלה אשר מחסום השפה התלמודית הרחיקם.

מהדורה זו של התלמוד מנוקדת ומפוסקת במלואה. הפירוש של הרב עדין אבן־ישראל (שטיינזלץ) מבאר כל פרט שבתלמוד, החל מהסברים למילים ולתוכן וכלה בפירוט המשא ומתן התלמודי, בליווי תרשימים. בנוסף על כך, ישנם מבואות וסיכומים, ובהם הקדמה לכל מסכת וכן דברי הסבר כלליים וסיכומי דברים בראשית כל פרק ובסיומו. במהדורה זו גם בירור מושגי יסוד וביאור דרכי המחשבה התלמודית.

תלמוד בבלי שטיינזלץ
התוועדות

הספר התועדות הינו אוצר בלום של רעיונות ופנינים חסידיים מתוך התוועדויות חסידיות עם הרב עדין אבן ישראל שטיינזלץ.

התוועדות
הרבי שלי

"רבים מאלה שזכו לעמוד מול הרבי חשו שמעמד זה טבע בהם חותם של אש, ומאז הם נבדלים מן האחרים. זה מה שאירע גם לי". כך מתאר הרב עדין אבן־ישראל שטיינזלץ את פגישתו הראשונה עם הרבי מליובוויץ'.


מי היה הרבי מליובוויץ', הצעיר המופנם שהוכתר לרבי השביעי של חסידות חב"ד? איש לא שיער שתחת הנהגתו תהפוך קבוצה קטנה של חסידים פליטי החורבן באירופה לתנועה עולמית שתפיץ שם שמים בכל קצות תבל; איש לא ציפה למהפך שיחוללו הוא וחסידיו במעמד היהדות, בעיני עצמה ובעיני העולם, ממעמד של נרדפת ועומדת לכליה למובילה ונושאת את דגל האמונה והטוב בגאון ובתנופה.

בספרו הרבי שלי חושף הרב עדין אבן־ישראל שטיינזלץ את התבוננותו האישית הקרובה באישיותו יוצאת הדופן של הרבי.

הרב עדין אבן־ישראל שטיינזלץ ידוע בפירושיו לספרי היסוד של היהדות לגמרא, לתנ"ך, למשנה, לרמב"ם ול'תניא'. הרב גם כתב ספרי עיון רבים שתורגמו לשפות מגוונות וחוללו שינויים ממשיים בקוראים ברחבי העולם. פחות ידועה בעולם העובדה שהרב אבן־ישראל הוא חסיד חב"ד. בספר זה מתגלה צד פנימי עוד יותר בנפשו - היותו 'חסיד של הרבי', המקושר אליו ואל דרכו בעבותות אהבה ומסירות.

הרבי שלי
בלב פתוח

בלב פתוח נולד בעקבות סדרת מפגשים בין המחבר לרב עדין אבן־ישראל (שטיינזלץ).

עולמו האינטלקטואלי של הרב עדין ניזון משילוב ייחודישבין מקורות יהודיים רבים לבין עולמות הספרות והרוח, מדעי הטבע והמתמטיקה. שילוב נדיר זה יוצר תובנות ייחודיות ומקוריות אודות נושאים הקשורים בחיי היום יום ואודות האמונות הבסיסיות המלוות את חיינו. בין הנושאים שבספר נמצא דיונים אודות דרכי בחירת האדם את מסלול חייו, יראת שמיים בדור שאין בו יראה, חירות וחופש, הבקשה לשלווה, ודרכים לחיות בשמחה.

עוד נמצא עיסוק בהתחדשות דתית, תפקידי ההנהגה, הזוגיות ואתגריה, מטרת החינוך, ובשאלת היכולת להיות 'ממלכת כהנים'. החלק האחרון דן בעולם האומנות היהודית ותפקידיו, היחס לספרות הכללית, היחס לעולם המודרני והפוסט מודרני, ועוד.

ספר זה מיועד לאנשים שיש בליבם געגוע לעולמות של טוב, אמת ויופי, ולאלו המבקשים לחיות חיים שיש בהם רוח ומשמעות.

בלב פתוח
תהילים

תהלים קורן עם ציוריו של ברוך נחשון לצד כל פרק בהתאמה. ועם ביאורו של הרב עדין אבן - ישראל שטיינזלץ ופנינים מגדולי החסידות.

בגב הכריכה, כותב הרב שטיינזלץ:
לפעמים מתוך התרגשות עמוקה ולפעמים מתוך מודעות קטנה לנאמר. בתלמוד מסופר שבחצות הלילה היתה רוח נושבת במיתרי כינורו של דוד, ואז היה הכינור מנגן מאליו. ספר תהלים הוא כינורו הנצחי של דוד, ומשום כך גם אנשים המרעידים את מיתריו בדרך מכנית חשים כי הכינור מתנגן ומשמיע מנגינה הנשמעת במרום.

ביאור זה לספר תהלים נועד לסייע לאומרי התהלים לכוון אל לבם ודעתם, ולהצטרף למנגינתו של דוד המלך.

תהילים
הולך בדרך מצוותיך

הספר 'הולך בדרך מצוותיך' נכתב בעקבות ספרו של אדמו"ר ה'צמח צדק' מליובאוויטש: 'דרך מצוותיך' אשר מנסה לענות על השאלה האם יש טעם למצוות?

ספרו של ה'צמח צדק' עובר מן הנגלה שבמצווה אל הנסתר, ומן הסיבה אל הטעם שבה.
הוא כתוב בלשון הקבלה והחסידות ואיננו קל להבנה, לכן נכתב הספר הזה אשר לא רק מבאר את הדברים אלא 'הולך בדרך מצוותיך' ובו מסופר גם על הדרך ועל מי שהולך בדרך הזו, על פגישות וזיכרונות וחוויות מחייו של אדם בן זמננו ומקומנו, שלומד וגם טועם מן המצוות שבדרך.

מאיר הנגבי הוא עורך ומלמד חסידות. עובד שנים רבות עם הרב עדין אבן־ישראל בהוצאת התלמוד המבואר, עורך סדרת הספרים 'ביאור תניא' ו'שלשה עשר עלי השושנה'.

הולך בדרך מצוותיך