מאמרים
בית המדרש הוירטואלי שלהבת
'שלהבת' הוא בית מדרש בהובלת תלמידי הרב אבן-ישראל שטיינזלץ.

במשך השנים זכינו לקבל מהרב מקצת מדרכי החשיבה שלו, מצורות הביטוי ומהגישה הכללית שלו לנושאים ולבעיות שונות. עכשיו אנחנו רוצים להעביר הלאה את הדברים שהיו חשובים לו. את התביעה הפנימית לחיים דתיים שיש בהם אמת, את התקווה לחדש את פני החסידות, את הרצון להשכיל ולהעמיק בכל דברי התורה ולהבין אותה מתוך עצמה ובשכלנו שלנו, את האמונה הפשוטה ואת יראת השמיים הפשוטה והחזקה מכל, את הקשר למסורת ולשורשים היהודיים בעבר הקרוב והרחוק שלנו, את הסקרנות ביחס לכל דבר ואת חוסר הפחד מהדברים שקיימים בעולמו של הבורא, את הלהט והתשוקה לאלוקים חיים, את האהבה ואת תחושת האחריות לכל יהודי ויהודיה יהיו אשר יהיו ואת הדרישה לחיות חיים שיש בהם פעילות, התקדמות וצמיחה אל על. מתוך התחושה שהופקד בידינו אוצר שקיבלנו בחסד גמור ולא בזכות אנחנו מקימים מקום שבו ניתן יהיה ללמוד תורה ויהדות בסגנון הייחודי של הרב ושל תלמידיו.
הרשם לבית המדרש הוירטואלי
בית המדרש הוירטואלי שלהבת
שיחות הר"ן - כניסה לעולמו של רבי נחמן

ננסה בעזרת ה' לעמוד ביחד על שיחותיו של רבי נחמן המשלבות ניסוח פשוט ומבט מעמיק על נפש האדם. עולמו של רבי נחמן העסיק מאוד את הרב אבן-ישראל שטיינזלץ זצ"ל שאף כתב לא מעט על רבי נחמן ועל דרכו. בשיעור נלמד את ההדרכות של רבי נחמן בשיחות הר"ן גם מבעד לאספקלריה של הרב.

הרב בועז צחור הוא רב, פוסק, ומחנך.  למד שנים רבות אצל הרב אבן-ישראל שטיינזלץ, שימש במגוון תפקידים רבניים ומשמש כיום כראש בית המדרש 'יינון שמו'.

ימי ראשון בשעה 20:00

מאמרי אדמו"ר הזקן הקצרים

המאמרים הקצרים של אדמו"ר הזקן  - רבי שניאור זלמן מלאדי - מייסד חסידות חב"ד  - הם תורות קצרות שנאמרו בפני החסידים בשלבים המוקדמים של נשיאותו. במאמרים הללו יש לא פעם ניסוח תמציתי וחד של רעיונות יסודיים של תורת החסידות. בחבורה נעיין יחד במאמרים וננסה לתרגם את הדברים לשפתינו ולמציאות חיינו. 

הרב מרדכי בילט למד שנים רבות אצל הרב אבן-ישראל שטיינזלץ, מלמד חסידות בישיבת תקוע ובבמות שונות.

ימי שני בשעה 20:00

חינוך עצמי לעבודת השם: לימוד משותף בספר 'חובת התלמידים'

'חובת התלמידים' - הזמנה מאת הרבי מפיסעצנא זצ"ל לחינוך עצמי. מסלול הכשרה לקשר ישיר ומורגש עם נשמתי, עמי ואלוקי.

הרב עזרא גטנו הוא רב, יוצר ומחנך,  למד שנים רבות אצל הרב עדין אבן-ישראל שטיינזלץ ומלמד כיום בישיבת 'שפע' בירושלים

ימי שלישי בשעה 20:00

A Tanach Sampler

In each lesson, we will explore a chapter in the Bible from our contemporary perch, and always with open hearts. As we meet the Biblical characters, we will be at their sides as events unfold. All of this is in the spirit of Rabbi Steinsaltz     
  
Shlomo Spivack is a life long student of rabbi Steinsaltz and has served as a Steinsaltz ambassador in the US. He is a school teacher in Tekoa and a lecturer in Chasidic thought.

Tuesdays at 9PM (Israel Time)

התלמוד ממעוף הציפור: הקדמות הרב אבן ישראל שטיינזלץ לתלמוד

התלמוד המבואר כולל הקדמות ומבואות למסכתות השונות. הרב אבן-ישראל שטיינזלץ זצ"ל ביקש להקנות ללומד מבוא פשוט, מסודר ומקיף בתחילתה של כל מסכת. בסדרה הזו נעיין בכמה מן ההקדמות הללו. ננסה להבין מהו הקו שהנחה את כתיבת המבוא, נציע מקורות ושיטות לפרטים השונים, ונקבל מבט ממעוף הציפור על כמה מסכתות תלמודיות

הרב שלמה וולפיש עוסק בהגות תורנית, במחקר ובפעילות חינוכית, למד שנים רבות במוסדותיו של הרב אבן ישראל שטיינזלץ, משמש כר"מ בישיבת או"ת מחנים ומלמד תלמוד וחסידות במדרשת לינדנבאום.

ימי רביעי בשעה 20:00

פרשת השבוע דרך העיניים של הרב שטיינזלץ

'חיי עולם' הוא ספר המאגד בתוכו שיחות של הרב אבן-ישראל שטיינזלץ על פרשת השבוע. הספר הוא מעין מחשבה אחת ארוכה המתבוננת בפסוקי התורה ומחפשת לזקק את הדרישה הפנימית והתביעה המעשית הטמונה בהם. בחבורה ננסה יחד להיכנס לתוך המבט הזה של הרב וכך להיפגש מחדש עם פרשת השבוע.

הרב ישראל מלכיאל למד שנים רבות אצל הרב אבן-ישראל שטיינזלץ, והיה מהעורכים של הספר 'חיי עולם' על פרשת השבוע. מלמד בבמות שונות וכותב דוקטורט באוניברסיטת ת"א.

ימי חמישי בשעה 20:00

לימוד תורה כמו שלא הכרתם

לימוד בפרק 'תורה' מתוך ספרו של הרב אבן-ישראל שטיינזלץ - 'שלושה עשר עלי השושנה'  המושג 'לימוד תורה' מעלה לעיתים בדמיון ציור של אדם רכון על ספר ישן בחדר אפלולי, אבל אולי התורה היא בעצם הדרמה הגדולה של החיים?

בסדרת השיעורים הזו ננסה, דרך קריאה בהגותו של הרב שטיינזלץ,  לדמיין עולם בלי תורה ולהבין האם באמת חייבים את ארון הספרים היהודי. נשאף לחשוף את האנרגיות שגלומות דווקא בחומר ונשאל למה נדמה שלרבנים יש מה להגיד בכל נושא.

הרב מאיר קליין עוסק בפעילות חינוכית ובהגות חסידית, למד שנים רבות במוסדותיו של הרב אבן-ישראל שטיינזלץ, מעורכי התנ"ך המבואר של הרב שטיינזלץ וכותב דוקטורט על הדת והמדע בהגותו של הרב.

ימי חמישי בשעה 21:00

חבורת לימוד בספר התניא עם ר' דוד שמחון

ספר התניא הוא אחד מספרי היסוד של החסידות ושל עבודת ה'. בכל שבוע נלמד יחד על הסדר בספר המופלא הזה.

ר' דוד שמחון למד שנים רבות אצל הרב אבן-ישראל שטיינזלץ. הוא איש חינוך, בעשור האחרון כיהן כסמזכ"ל החינוך של תנועת בני עקיבא. בעבר ניהל את תוכנית המפגשים של עמותת גשר. דוד הוא עמית בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.

ימי ראשון בשעה 21:30

לפרטים ושאלות: davidsimchon@gmail.com

להפוך תורות לתפילות-חבורת תהילים עם הרב אביה הכהן

שיעור תהילים בחבורה כדרך שנהג רבנו, הצטרפו אלנו ללמוד מעמיק וחי בספר תהילים.

הרב אביה הכהן 

מלמד גמרא, תנ"ך וחסידות, בבית המדרש הרב-תחומי במתן ובישיבת תקוע.

ימי רביעי בשעה 20:00

לפרטים ושאלות: sonia.youlussusskind@gmail.com